Odmena pre Bžána možno vysoká ani nie je.

Autor: Dušan Uhrin | 13.10.2017 o 12:15 | (upravené 13.10.2017 o 19:29) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  1366x

Je morálne akceptovateľné aby vyhláška v podstate stanovovala rovnakú odmenu ako dnes advokát Radomír Bžán dostal alebo dostane?

Výška odmeny advokátov je stanovená vyhláškou MS SR č.  655/2004 Z.z.  o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb. Podľa tejto právnej normy sa odmena advokáta určuje na buď na:

  1. základe dohody medzi ním a klientom, alebo ako
  2. Tvz. tarifná odmena podľa tejto vyhlášky keď dohoda medzi advokátom a klientom z rôznych dôvodov neexistuje.

Zmluvná odmena:

Spomínaná vyhláška predpokladá ako prvý spôsob na základe ktorého advokát dostáva svoju odmenu zmluvu – dohodu medzi ním a jeho klientom a v tejto zmluve môže byť odmena určená buď:

  1. hodinovou odmenou,
  2. pevnou – paušálnou sumou,
  3. podielom na hodnote sporu – podielová odmena
  4.  inou tarifou ako je uvedená v tejto vyhláške – iná tarifná odmena o ktorej budem písať ďalej
  5. alebo kombináciou týchto spôsobov.

Výška takto dohodnutej odmeny nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.

Pre úplnosť pochopenia čo je pre túto kauzu podstatné treba ešte pripomenúť, že podielová odmena ktorá sa v tomto prípade použila sa podľa vyhlášky použije len vtedy ak je výsledok konania veľmi neistý a advokát o tom klienta poučil. Nakoľko tomu bolo v tomto prípade neviem ale to ani nie je predmetom môjho blogu.

Tarifná odmena:

Keď dohoda medzi klientom a advokátom neexistuje postupuje sa pri výpočte odmeny priamo podľa vyhlášky. Podľa § 10 ods.1 v prípade hodnoty sporu nad 33 193,92 eur je tarifná odmena 486,29 eura + 6,64 eura za každých aj začatých 3 319,39 eura prevyšujúcich sumu 33 193,92 eura. Zložité? Nevadí. Môžete použiť niektorú z kalkulačiek na internete, ktorá Vám to vypočíta, napr. túto. Zadajte do kolónky tarifná hodnota 700.000.000 Eur a stlačte vypočítať.

Prekvapený?

Ja nie, ja som bol rovno šokovaný. Výsledok 1.400.683.01 Eur ( slovom jeden milión štyristotisíc a niečo drobné). Pri desiatich úkonoch v tejto čo môže byť úplne normálne je to 14.006.830,1 Eur. Ale tých úkonov mohlo byť kludne aj 12.

Všetci nadávame ako niekto môže dostať za niekoľko mesačnú robotu na základe zmluvy so štátnou firmou odmenu, celkom 17 miliónov Eur ( po veľkolepom znížení z 80 milónov  Eur), ale nikoho z nás ani nenapadlo, že podľa tejto vyhlášky sa jedná v podstate o odmenu štandardnú. Takže keby advokát Radomír Bžán zmluvu aj dnes a zaraz roztrhal a tá štátna zmizla, musel by štát v zmysle tarifnej odmeny vyplatiť pravdepodobne tiež tých znížených 17 mil. pretože toť praví zákon prepáčte vyhláška.

Pravdepodobne to aj pri dodatočnom jednaní o výške odmeny zaznelo a vôbec by som sa nečudoval keby MH Manažmentu z jeho strany bolo oznámené čarovné – TAK POSTUPUJME PODĽA VYHLÁŠKY.

Suma sumárum.

Čo je pre nás nemorálne podľa zmluvy je úplne morálne priamo podľa vyhlášky alebo inak, je morálne aby vyhláška v podstate stanovovala rovnakú odmenu ako dnes Radomír Bžán dostal?

         

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako sa z mafiánov stávajú ctihodní občania

Mafiánom pomáhajú kontakty s políciou.

EKONOMIKA

Nákupná horúčka realít sa skončila, úplne vypredané nie je

Koľko sa oplatí investovať do predávaného bytu.


Už ste čítali?